Българската академия на науките и Зографската света обител „Св. великомъченик Георги“ издадоха за пръв път в превод на български език дисертацията на Васил Друмев „Гръко-римските закони за престъпленията против вярата и Църквата“, защитена в Киевската духовна академия през 1869 г. Преводът е дело на проф. Веселка Желязкова, а научен редактор на изданието е проф. Славия Бърлиева.

„Гръко-римските закони за престъпленията против вярата и Църквата“ е свидетелство за внушителната ерудиция на своя автор, отличната му за времето библиографска осведоменост и широтата на неговите възгледи относно свободата на религиозната съвест. От историята на християнството и еретическите учения в него Дринов извлича примери за това, че „там, където се посяга на съвестта на цял народ или общество, там винаги се поражда съпротива, започва борба, която винаги има печален резултат за едната или другата страна“. Той подчертава необходимостта да не се посяга на религиозната свобода, за да не би „заедно с грешните… да бъдат обидени и праведните“. Използвайки огромен набор от текстове на Отците на Църквата, решения на църковните събори и императорски едикти, както и сведения на църковни историци, дисертацията систематизира престъпленията против християнството, започнали още с появата му, и противодействието на владетелите на Римската империя.

Книгата ще бъде представена на 19 ноември 2024 г. от 17:00 ч. в зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките от доц. Десислава Найденова.

POKANA_Vasil-Drumev-1-1